« powrót do listy

Jak uczynić z kostki brukowej prawdziwą ozdobę posesji?

Wykończenie terenu wokół posesji kostką brukową to sposób na stworzenie niebanalnej architektury przestrzennej, wpisującej się w krajobraz zarówno nowoczesny, jak i klasyczny, Wszystko zależy od rodzaju wybranego do ułożenia wzoru.

Podział kostek brukowych

Z całą pewnością dokonując zakupu kostek brukowych na etapie kompletowania zamówienia usłyszy się pytanie o rodzaj kostki, która ma być użyta do budowy nawierzchni. Wyróżnia się różnego rodzaju kostki, które przeznaczone są do np. ruchu pieszego, ruchu aut osobowych, jak również pojazdów ciężarowych. W zależności od tego, jakie będzie wykorzystanie terenu należy w fazie projektowej określić odpowiedni rodzaj prac przygotowawczych w gruncie. Projekt jest niezbędny dla przeprowadzenia prac brukarskich na wysokim poziomie. To, że będzie w nim zaznaczony fason, kolor i ilość kostek to jedno, druga część projektu powinna szczegółowo opisywać specyfikę gruntu.

Metody układania kostek brukowych

Po wykonaniu odpowiedniej podsypki utwardzeniu — określonymi technikami pracy gruntu można przystąpić do wyboru techniki układania bruku. Istnieją bowiem zarówno wzory proste oparte o podstawowe kształty kostek i tzw. metodę geometryczną - zwykle z zastosowaniem jednokolorowego bruku, jak i wzory mozaikowe w szczególności wachlarzowe o skomplikowanym wzorze. Oba podejścia techniczne uwzględniają nie tylko naturalne krzywizny w terenie, ale też kolor elewacji czy podmurówki ogrodzenia, dzięki czemu patrząc na nie, mamy wrażenie, że tworzą spójną z krajobrazem całość. Stosowanie geometrycznej metody układania w połączeniu z różnymi kolorami kostek potrafi dać zapierający dech w piersiach efekt, przypominający poziomy obraz przestrzenny.

Chcąc stworzyć niebanalne wykończenie podjazdu, czy terenu wokół firmy warto pokusić się o indywidualny projekt, który finalnie będzie tworzyć zaplanowany z góry system powtórzeń kluczowych w aranżacji kostek, celem nadania nawierzchni symetrii i geometrycznego ładu.

« powrót do listy


Partnerzy
Dane kontaktowe

ODDZIAŁ BIELSKO-BIAŁA:

ul. Cegielniana 25
43-300 Bielsko-Biała,
Mail: hurt@businessbeskid.pl

Tel: 33 810 43 46
Fax: 33 810 43 46
Mobile: 606 279 729

ODDZIAŁ JANKOWICE k/Pszczyny:

ul. Borowikowa 10
43-215 Jankowice
Mail: hurt2@businessbeskid.pl

Tel: 32 211 52 23
Fax: 32 211 52 23
 Mobile: 604 427 341