Etapy układania kostki brukowej
Układanie kostki brukowej wymaga wiedzy, doświadczenia i umiejętności korzystania ze specjalistycznych narzędzi. Warto więc zatrudnić do tej pracy profesjonalistów. Ale nawet jeśli ktoś inny zajmie się tym za nas, warto mieć świadomość, jak krok po kroku wygląda układanie kostki brukowej, aby kontrolować przebieg prac. Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.
Instruktaż układania kostki brukowej
Początek prac należy rozpocząć od właściwego przygotowania, a więc projektu, który określi docelowy wzór podjazdu oraz ilość i cenę potrzebnego materiału. W dalszej kolejności ma miejsce wytyczenie nawierzchni za pomocą palików i przeciągnięcie przez nie sznurka. Następnie dochodzi do korytowania i profilowania terenu, czyli odpowiedniego wykopu ziemi. Dalej fachowcy zajmują się wykonaniem podbudowy, od której zależy trwałość nawierzchni. Kolejnymi krokami są obrzegowanie nawierzchni i wykonanie podsypki, czyli warstwy wyrównawczej. Po tym etapie następuje układanie kostki w określony wcześniej wzór. Ostatnimi pracami, które należy wykonać, są wypełnienie spoin oraz zagęszczanie nawierzchni.
Najczęściej popełniane błędy przy układaniu kostki brukowej
Jako producent kostki brukowej z Żywca przestrzegamy przed kilkoma błędami, które mogą zepsuć efekt pracy. Pierwszym z nich jest brak odpowiednio zaplanowanej nawierzchni, przez co kostka brukowa może pękać. Błędem jest także brak wcześniejszego zaprojektowania układu kostki, na skutek czego dochodzi do położenia mało estetycznych docinek. Nieprawidłowo wykonaną pracą są również zbyt wąskie lub zbyt szerokie spoiny. W pierwszym wypadku kostka może bowiem pękać pod wpływem obciążenia, natomiast przy zbyt dużych szczelinach poszczególne egzemplarze nie trzymają się razem, przez co stają się narażone na osiadanie.